Οι S275M και S275ML είναι ευρωπαϊκές προδιαγραφές (EN 10025-4) δομικοί χάλυβες με λεπτόκοκκο-κόκκο, συγκολλήσιμοι και θερμομηχανικά έλασης, αλλά διαφέρουν ως προς την αντοχή τους σε κρούση σε χαμηλή θερμοκρασία: Το S275M απαιτεί 40 Joules στους -20 βαθμούς ML, ενώ σε κρύο S275 βαθμούς απαιτείται Το ML είναι κατάλληλο για ψυχρότερα περιβάλλοντα, αν και και τα δύο προσφέρουν ελάχιστη αντοχή διαρροής 275 MPa και χρησιμοποιούνται σε γενικές κατασκευές και μηχανήματα.
S275M vs S275ML – Η πλήρης σύγκριση χαμηλής- θερμοκρασίας
|
Ιδιοκτησία |
S275M |
S275ML |
Νικητής για έργα χαμηλής-Θερμοκρασίας |
|---|---|---|---|
|
Πρότυπο |
EN 10025-4 |
EN 10025-4 |
- |
|
Θερμοκρασία δοκιμής κρούσης |
–20 βαθμοί |
–50 μοίρες |
S275ML |
|
Ελάχιστο KV (διαμήκης) |
Μεγαλύτερο ή ίσο με 40 J |
Μεγαλύτερο ή ίσο με 27 J |
S275ML(πολύ ασφαλέστερο κάτω από -20 βαθμούς) |
|
Τυπικό πραγματικό KV (Gangsteel) |
80–200 J στους –20 βαθμούς |
100–250 J στους –50 βαθμούς |
S275ML |
|
Αντοχή απόδοσης ReH (MPa) |
275 → 215–225 (κατά πάχος) |
Απαράλλακτος |
Γραβάτα |
|
Αντοχή εφελκυσμού Rm (MPa) |
370–530 |
Απαράλλακτος |
Γραβάτα |
|
Επιμήκυνση Α5 (%) |
Μεγαλύτερο ή ίσο με 24 |
Απαράλλακτος |
Γραβάτα |
|
CEV μέγ |
0.38 |
Απαράλλακτος |
Γραβάτα |
|
Προθέρμανση-ελεύθερη συγκόλληση (mm) |
Έως 100 |
Έως 100 |
Γραβάτα |
|
Τιμή (Δεκέμβριος 2025) |
Βασική γραμμή |
+50–80 USD/τόνο |
S275M φθηνότερο, S275ML καλύτερη αξία στο κρύο |
|
Μερίδιο αγοράς (Cold-Projects Region) |
30–40 % |
60–70 % |
S275MLκυριαρχεί |
Χημική Σύνθεση – Πανομοιότυπη και για τους δύο βαθμούς
|
Στοιχείο |
C |
Σι |
Mn |
P |
S |
Σημ |
V |
Al min |
Ti |
Cr |
Ni |
Μο |
Cu |
N |
CEV μέγ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
S275M / S275ML |
0.14 |
0.50 |
1.50 |
0.030 |
0.025 |
0.05 |
0.10 |
0.020 |
0.05 |
0.30 |
0.30 |
0.10 |
0.55 |
0.015 |
0.38 |
Μηχανικές ιδιότητες – Πανομοιότυπες εκτός από τη θερμοκρασία κρούσης
|
Πάχος (mm) |
ReH min (MPa) |
Rm (MPa) |
A5 λεπτά (%) |
KV min (J) σε θερμοκρασία δοκιμής |
|---|---|---|---|---|
|
Μικρότερο ή ίσο με 16 |
275 |
370–530 |
24 |
S275M: 40 J @ –20 μοίρες S275ML: 27 J @ –50 μοίρες |
|
16<> |
265 |
370–530 |
24 |
ίδιο |
|
40<> |
255 |
370–530 |
24 |
ίδιο |
|
63<> |
245 |
370–530 |
24 |
ίδιο |
|
80<> |
235 |
370–530 |
24 |
ίδιο |
|
100<> |
235 |
360–520 |
24 |
ίδιο |
|
120<> |
225 |
360–520 |
24 |
ίδιο |
|
150<> |
215–225* |
360–520 |
24 |
ίδιο |
Εφαρμογές
Το S275M είναι εξαιρετικό για γενική χρήση, ενώ το S275ML επιλέγεται για κατασκευές που χρειάζονται καλύτερη απόδοση σε πολύ ψυχρές συνθήκες, όπως ορισμένα κατασκευαστικά ή υπεράκτια εξαρτήματα.
Βασικές Διαφορές
Θερμοκρασία δοκιμής πρόσκρουσης: Το 'L' υποδηλώνει δοκιμή χαμηλότερης θερμοκρασίας, που σημαίνει ότι το S275ML αποδίδει καλύτερα σε υπερβολικό κρύο.
S275M: Μεγαλύτερο ή ίσο με 40J σε -20 μοίρες (διαμήκης).
S275ML: Μεγαλύτερο ή ίσο με 27J σε -50 μοίρες (εγκάρσια/διαμήκη).
Εφαρμογές: Το S275M είναι εξαιρετικό για γενική χρήση, ενώ το S275ML επιλέγεται για κατασκευές που χρειάζονται καλύτερη απόδοση σε πολύ ψυχρές συνθήκες, όπως ορισμένες κατασκευές ή υπεράκτια μέρη.
Ομοιότητες (S275M & S275ML)
Αντοχή: Και τα δύο έχουν ελάχιστη αντοχή διαρροής 275 MPa (N/mm²) και αντοχή εφελκυσμού περίπου 400-530 MPa.
Κατασκευή: Και τα δύο παράγονται μέσω Θερμομηχανικής Ελεγχόμενης Επεξεργασίας (TMCP) για δομή λεπτών κόκκων, ενισχύοντας τη συγκολλησιμότητα και την σκληρότητα.
Συγκολλησιμότητα: Εξαιρετική, με ισοδύναμο χαμηλού άνθρακα (CEV), που συχνά δεν απαιτεί προθέρμανση για πάχη έως 100 mm.







