Το LR AH42 είναι μια πλάκα από χάλυβα ναυπηγικής ναυπηγικής εξαιρετικά-υψηλής- αντοχής πιστοποιημένη από το Lloyd's Register (LR) . Έχει ελάχιστη αντοχή διαρροής 420 MPa και αντοχή εφελκυσμού που κυμαίνεται από 530 έως 680 MPa, με ελάχιστη επιμήκυνση 20%. Η χημική σύνθεση είναι αυστηρά ελεγχόμενη, με άνθρακα μικρότερο ή ίσο με 0,21% και μαγγάνιο μικρότερο ή ίσο με 1,70%. Αυτός ο βαθμός παρέχεται συνήθως σε συνθήκες κανονικοποιημένης, ελεγχόμενης έλασης ή TMCP και χρησιμοποιείται ευρέως για κατασκευές κύτους και υπεράκτιες πλατφόρμες.
Το LR AH69 είναι μια πλάκα από χάλυβα υπερ-ναυτιλίας-υψηλής αντοχής πιστοποιημένη επίσης από την LR, σχεδιασμένη για τις πιο απαιτητικές δομικές εφαρμογές. Έχει ελάχιστη αντοχή διαρροής 690 MPa και αντοχή εφελκυσμού που κυμαίνεται από 770 έως 940 MPa, με ελάχιστη επιμήκυνση 16%. Η χημική σύνθεση είναι παρόμοια με το AH42 με άνθρακα μικρότερο ή ίσο με 0,21% και μαγγάνιο μικρότερο ή ίσο με 1,70%. Αυτός ο βαθμός απαιτεί προηγμένη επεξεργασία όπως TMCP ή σβέση και σκλήρυνση (QT) για να επιτύχει τις ανώτερες μηχανικές του ιδιότητες.
Τόσο το LR AH42 όσο και το LR AH69 είναι θαλάσσιοι χάλυβες υψηλής-πιστοποίησης LR-με σκληρότητα κρούσης δοκιμασμένη στους 0 βαθμούς, διασφαλίζοντας αξιόπιστη απόδοση σε γενικά θαλάσσια περιβάλλοντα. Η κύρια διαφορά τους έγκειται στο επίπεδο αντοχής: Το AH42 προσφέρει ελάχιστη αντοχή διαρροής 420 MPa, κατάλληλο για κατασκευή γάστρας επιπλέον-υψηλής- αντοχής, ενώ το AH69 παρέχει σημαντικά υψηλότερη ελάχιστη αντοχή διαρροής 690 MPa, σχεδιασμένο για το πιο απαιτητικό φορτίο-με ανώτερη}αντίσταση{1}εφαρμογές αναλογία . Και οι δύο κατηγορίες διαθέτουν ελεγχόμενη χημική σύνθεση και διατηρούν καλή συγκολλησιμότητα για κρίσιμες θαλάσσιες υπηρεσίες, αν και το AH69 απαιτεί πιο περίπλοκη κράμα και προηγμένη επεξεργασία για να επιτύχει τις βελτιωμένες ιδιότητές του.
Χημική Σύνθεση
|
LR AH42 εξαιρετικά υψηλής αντοχής χημική σύνθεση |
|||||||
|
Βαθμός |
Το μέγιστο στοιχείο (%) |
||||||
|
C |
Σι |
Mn |
P |
S |
Ο Αλ |
N |
|
|
LR AH42 |
0.21 |
0.55 |
1.70 |
0.035 |
0.035 |
0.015 |
0.020 |
|
Σημ |
V |
Ti |
Cu |
Cr |
Ni |
Μο |
|
|
0.02-0.05 |
0.03-0.10 |
0.02 |
|
|
|
|
|
|
LR AH69 εξαιρετικά υψηλής αντοχής χημική σύνθεση |
|||||||
|
Βαθμός |
Το μέγιστο στοιχείο (%) |
||||||
|
C |
Σι |
Mn |
P |
S |
Ο Αλ |
N |
|
|
LR AH69 |
0.21 |
0.55 |
1.70 |
0.035 |
0.035 |
0.015 |
0.020 |
|
Σημ |
V |
Ti |
Cu |
Cr |
Ni |
Μο |
|
|
0.02-0.05 |
0.03-0.10 |
0.02 |
|
|
|
|
|
Μηχανική Ιδιότητα
|
Ιδιότητα εξαιρετικά υψηλής αντοχής LR AH42 |
|||||||
|
Βαθμός |
|
Μηχανική Ιδιότητα |
Δοκιμή πρόσκρουσης Charpy V |
||||
|
Πάχος |
Απόδοση παραγωγής |
Εντάσεως |
Επιμήκυνση |
Βαθμός |
Ενέργεια 1 |
Ενέργεια 2 |
|
|
LR AH42 |
mm |
Min Mpa |
Mpa |
Ελάχ. % |
0 |
J |
J |
|
t Μικρότερο ή ίσο με 50 |
420 |
530-680 |
20% |
28 |
42 |
||
|
50<t μικρότερο ή ίσο με 70 |
420 |
530-680 |
20% |
28 |
42 |
||
|
70<t Μικρότερο ή ίσο με 100 |
420 |
530-680 |
20% |
28 |
42 |
||
|
Σημείωση: Η ενέργεια 1 είναι δοκιμή εγκάρσιας πρόσκρουσης, η ενέργεια 2 είναι διαμήκης |
|||||||
|
Ιδιότητα εξαιρετικά υψηλής αντοχής LR AH69 |
|||||||
|
Βαθμός |
|
Μηχανική Ιδιότητα |
Δοκιμή πρόσκρουσης Charpy V |
||||
|
Πάχος |
Απόδοση παραγωγής |
Εντάσεως |
Επιμήκυνση |
Βαθμός |
Ενέργεια 1 |
Ενέργεια 2 |
|
|
LR AH69 |
mm |
Min Mpa |
Mpa |
Ελάχ. % |
0 |
J |
J |
|
t Μικρότερο ή ίσο με 50 |
690 |
770-940 |
16% |
46 |
69 |
||
|
50<t μικρότερο ή ίσο με 70 |
690 |
770-940 |
16% |
46 |
69 |
||
|
70<t Μικρότερο ή ίσο με 100 |
690 |
770-940 |
16% |
46 |
69 |
||
|
Σημείωση: Η ενέργεια 1 είναι δοκιμή εγκάρσιας πρόσκρουσης, η ενέργεια 2 είναι διαμήκης |
|||||||





